تو جه به نياز کودک

 

 

گروهی از کودکان مشغول بازی بودند . ناگهان با دیدن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم که به مسجد می رفت ، دست از بازی کشیدند و به سوی حضرت دویدند و اطرافش را گرفتند . آن ها دیده بودند که پیامبر اکرم ، حسن و حسین علیهم السلام را به دوش خود می گیرد و با آن ها بازی می کند . به این امید هر یک دامن پیامبر را گرفته ، می گفتند : " شتر من باش "<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

پیامبر می خواست هر چه زودتر خود را برای نماز جماعت به مسجد برساند ، اما از طرفی هم دوست نداشت که دل پاک کودکان را برنجاند . بلال در جستجوی پیامبر از مسجد بیرون آمد ؛ وقتی جریان را فهمید ، خواست بچه ها را تنبیه کند تا پیامبر را رها کنند . آن حضرت وقتی متوجه منظور بلال شد ، به او فرمود : " تنگ شدن وقت نماز برای من ، از این که بخواهم کودکان را برنجانم ، بهتر است . "

 

پیامبر از بلال خواست تا برود و از منزل چیزی برای کودکان بیاورد . بلال رفت و با هشت دانه گردو برگشت . پیامبر صلی الله علیه و آله گردوها را بین بچه ها تقسیم کردند و آن ها راضی و خوشحال به بازی خودشان مشغول شدند .

 

نکته مهم در این ماجرا ، توجه به نیاز و خواسته های کودکان است که از اصول مهم و اولیه تربیت می باشد . آسان ترین و پسندیده ترین راه ، راضی کردن کودکان و همان روش متواضعانه ی پیامبر اکرم می باشد که علاوه بر تامین نیاز کودک ، به او نوعی شخصیت نیز می بخشد .

 

 

 

منبع : کتاب صد حکایت تربیتی ؛ م . بذرافشان

 

/ 7 نظر / 8 بازدید
آدينه بوک

سلام. به فروشگاه اينترنتي کتاب و CD آدينه بوک با تحويل رايگان هم سر بزنيد.

سعید

سلام . وبلاگ خوبی دارید. به مواردی اشاره کرده اید که در دنیای امروز کمتر رعایت می شود. امروزه مردم کشور ها از جمله ایران روش تربیت فرزندان و کودکان را نمی دانند. امروزه در ایران به دختران بچه و کودک شش ساله شلواری می دهند بپوشه که بلندیش تا زانو بچه است. این بچه زمانی که بزرگ شد سر از تنش هم جدا کنی نمی تواند حجابش را رعایت کند. شما در این وبلاگ به مطالب خوبی در مورد تربیت و رفتار با کودکان اشاره کرده اید. اگر وقت کردید یک سری هم به وبلاگ ما بزنید ونظر خود را بگویید همان طور که ما گفتیم.

سيد محسن

به نام حضرت دوست ........... نهم ربيع الاول سالروز آغاز ولايت و امامت و زعامت آخرين سحاب رحمت و يگانه ذريه ذخيره دودمان آل طاها، حضرت مهـدي مـوعـود (عج) بر منتظران و چشم انتظــاران ظهــور تبريك و تهنيت باد. .......... هميشه از مطالب ارزشمند شما استفاده ميكنم ......... در پناه حضرت دوست

محمد

با سلام.خيلي جالب بود . تشكر